Jak przebiega wtrysk tworzywa?
Technologia wtryskowa pozwala na wyprodukowanie przeróżnych detali z tworzyw sztucznych. To uniwersalna technika o niekończących się możliwościach. Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia produkcji elementów plastikowych lub interesujesz się możliwościami tej metody wytwórczej, dowiedz się, jak odbywa się proces wtryskiwania.
Praca wtryskarki do tworzyw sztucznych
Formowanie elementów plastikowych rozpoczyna się od wsypania suchego, sypkiego granulatu do zasobnika wtryskarki. Jest to termoplastyczny materiał, często pochodzący z recyclingu, przeznaczony specjalnie do wtryskiwania tworzyw sztucznych. Niewielkie bryłki zostają podgrzewane w cylindrze i ulegają upłynnieniu. Na tym etapie może też zostać dodany barwnik. Następnie obracający się ślimak lub tłok przesuwa stopiony półprodukt do formy. To tutaj masa twardnieje, czyli zestala się, i przybiera oczekiwany kształt i rozmiar. Gotowy produkt nazywa się kształtką lub wypraską. Układ wyrzutnikowy oddziela powstały detal od formy. Ważny jest również układ chłodzenia, który po pierwsze chłodzi olej hydrauliczny napędzający ślimaka, a po drugie obniża temperaturę kształtki przed otworzeniem formy.
Przed przystąpieniem do wtryskiwania
Dla każdego cyklu produkcyjnego kluczowe jest zastosowanie odpowiedniej formy, stworzonej specjalnie dla konkretnego produktu. To ona decyduje o wyglądzie kształtki. Forma wtryskowa jest kosztowna w wytworzeniu, dlatego do jej dopracowania przykłada się dużą wagę. Kształt zazwyczaj projektuje się z użyciem oprogramowania CAD, a następnie frezuje się stalowy element za pomocą obrabiarek CNC. Przed przystąpieniem do produkcji inwestor musi też dokonać wyboru odpowiedniego tworzywa, czyli wspomnianego wcześniej granulatu, który będzie odpowiadał pożądanym parametrom produktu.