Historia formowania wtryskowego tworzyw sztucznych
Pierwsza na świecie maszyna do formowania tworzyw sztucznych została opatentowana już w 1872 roku przez dwóch braci, Johna i Izajasza Hyattów. Urządzenie cechowało się prostą konstrukcją i bardzo szybko przyczyniło się do rozwoju rodzącego się wówczas przemysłu produkcji tworzyw sztucznych.
Historia wtryskiwania tworzyw sztucznych
John Wesley Hyatt był wybitnym wynalazcą, który opracował przetwarzanie celuloidowych tworzyw sztucznych. Co więcej, podjął on niezwykle trudne na ówczesny czasy wyzwanie od New York Billiards Company, aby zastąpić kość słoniową używaną w kulach bilardowych. Tak właśnie on i jego brat Isaiah zaczęli wytwarzać różne mieszanki tworzyw. Po pewnym czasie postanowili wypróbować oni mieszaninę nitrocelulozy, kamfory oraz alkoholu. Te składniki wciśnięto następnie do okrągłej stalowej formy, którą podgrzano i pozostawiono do ostygnięcia. W ten sposób powstała pierwsza plastikowa kula bilardowa. W tym momencie rozpoczęła się prawdziwa historia wtryskiwania tworzyw sztucznych. Bracia Hyatt opatentowali wynaleziony proces w roku 1870 i kontynuowali, cały czas udoskonalając swoją technologię.
Wtryskiwanie tworzyw sztucznych dzisiaj
W dzisiejszych czasach możliwości, jakie daje formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych, są niemal nieograniczone. Znajduje ono swoje zastosowanie w branżach takich jak np. elektronika, motoryzacja, sprzęty RTV i AGD, akcesoria domowe, a nawet lotnictwo czy przemysł kolejowy. Dzisiejsza technologia, choć opiera się na schematach zastosowanych w przeszłości, została znacznie usprawniona poprzez działanie komputerów. Co za tym idzie, wtryskiwanie tworzyw sztucznych pomaga na uzyskiwanie zaawansowanych form, o wiele bardziej skomplikowanych, niż historyczna kula bilardowa.