5 zalet formowania wtryskowego tworzyw sztucznych
Od produkcji zabawek dziecięcych, przez sprzęt medyczny, aż po branżę motoryzacją i lotniczą… Formowanie wtryskowe jest nowoczesną, szeroko wykorzystywaną metodą, o której warto dowiedzieć się więcej. Na czym polega? I jakie są główne zalety tej technologii?
Na czym polega formowanie wtryskowe?
Wtryskiwanie tworzyw sztucznych to metoda pozwalająca na wykonywanie elementów na bazie plastiku. Proces ten przebiega z wykorzystaniem stopionego tworzywa, które jest wtryskiwane pod ciśnieniem do specjalnych form, dzięki czemu przybiera zamierzony kształt. Po zastygnięciu powstaje tzw. wypraska.
Oczywiście w praktyce formowanie wtryskowe jest złożonym procesem technologicznym. Uzyskanie wysokiej jakości efektu końcowego zależy od wielu czynników, w tym od uwzględnienia zagadnień typowo mechanicznych i elementów związanych z fizycznym charakterem zachodzących przemian.
Jakie są zalety formowania wtryskowego tworzyw sztucznych?
Popularność formowania wtryskowego jest związana z licznymi zaletami jej technologii. Pięć najważniejszych z nich to:
- stosunkowo niskie koszty produkcji możliwe do osiągnięcia poprzez automatyzację procesu i możliwość kontrolowania ostatecznych efektów,
- mniejsze zużycie energii i niższa ilość odpadów – co ciekawe powstałe odpady mogą mieć ponowne zastosowanie w produkcji,
- elastyczność procesu widoczna w możliwości zmiany koloru, materiałów, czy dodatków wpływających na jakość,
- możliwość uzyskania precyzyjnych, estetycznych produktów, które są powtarzalne, jeśli chodzi o wymiary,
- szybki i wydajny proces produkcji, w którym wiele zależy przede wszystkim od złożoności samej formy wtryskowej.
Inne zalety to możliwość tworzenia nawet skomplikowanych wyrobów, mały udział obróbek wykańczających oraz wysoka jakość elementów.