3 metody cięcia materiałów z tworzyw sztucznych
Tradycyjne, manualne metody cięcia tworzyw sztucznych nie są pozbawione wad. Zwłaszcza w kwestii precyzji pracy pozostawiają one wiele do życzenia. Dziś coraz częściej zastępuje się je nowoczesnymi technikami. Które sposoby cięcia tworzyw sztucznych są najskuteczniejsze?
Metody cięcia materiałów z tworzyw sztucznych
Wśród najpopularniejszych metod przecinania materiałów z tworzyw sztucznych można wymienić m.in.:
- cięcie laserowe;
- cięcie strumieniem wody;
- cięcie mechaniczne.
Każda z wyżej wymienionych technik obróbki ma swoje wady i zalety. Nie ulega jednak wątpliwości, że cięcie tworzyw sztucznych z pomocą narzędzi mechanicznych pomału ustępuje miejsca nowszym, bardziej precyzyjnym technologiom. Wynika to z faktu, iż materiały takie jak plastik łatwo ulegają uszkodzeniom czy odkształceniom, kiedy są poddawane tradycyjnym metodom obróbki. Wszelkie frezarki, wyrzynarki czy inne narzędzia dziś spełniają raczej rolę wspomagającą - są przydatne m.in w przypadku wycinania detali, zwłaszcza tych znajdujących się w trudno dostępnych miejscach
Która metoda cięcia tworzyw sztucznych jest najskuteczniejsza?
Obecnie cięcie laserowe oraz cięcie strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem uznaje się za najskuteczniejsze z metod obróbki tworzyw sztucznych. Nie ma w tym nic dziwnego. Są one o wiele bardziej ekonomiczne i precyzyjne od tradycyjnych metod. Obydwie technologie pozwalają na uzyskanie cięcia o bardzo gładkiej krawędzi. Która z nich jest skuteczniejsza? Cięcie laserowe tworzyw sztucznych może być nieco mniej wydajne w przypadku grubszych materiałów. Jest to jednocześnie metoda, która w dłuższej perspektywie okazuje się bardzo opłacalna finansowo. Jednak to cięcie strumieniem wody uznaje się obecnie za najbardziej precyzyjną, bezpieczną i skuteczną wśród wszystkich technik.